Václav Janecký a jeho muzeum

Václav Janecký a jeho muzeum

Veteráni Čelkovice:

Muzeum založil Václav Janecký, častějším návštěvníkům srazů historických vozidel zcela jistě ne neznámá postava. Pokaždé zaujme výrazným plnovousem, dobovým oblečením a nádherně zrestaurovanou modrou aerovkou, perlou své sbírky. Sběratelství se věnuje dlouhá léta, ale až v roce 2014 si splnil životní sen. Konkrétně se tak stalo v pátek 9. května, kdy v bývalé zámecké stodole rodu Nádherných (odkoupil ji v roce 1999 a postupně opravoval až do současného stavu) oficiálně otevřel muzeum, v němž nashromáždil na 80 historických exponátů. Staré motocykly a automobily nejen sbírá, ale také je se svými přáteli opravuje a znovu probouzí do aktivního života.

Mezi nimi je skutečným skvostem Aero 30 z roku 1934. Dnes se modročervený roadster pyšní novým lakem a obnoveným čalouněním. Ve stavu, v jakém byl ale automobil dovezen do Chotovin, to příliš nadějně nevypadalo. Zejména motor si vyžádal náročnou opravu. V prvních měsících roku 2004 roadster stále připomínal více vrak než něco, co by se mohlo stát dopravním prostředkem schopným samostatné jízdy. Nasazení renovátorů a jejich technická invence nakonec překonaly všechny obtíže a opravené Aero 30 vyjelo poprvé z dílny po vlastní ose v roce 2007. Od té doby má za sebou řadu účastí na veteránských srazech a také náročný výjezd do rakouského Kaprunu z roku 2013 v celkové délce 800 km.

Vedle historických motocyklů a automobilů v muzeu najdete řadu původních zemědělských strojů, které jsou při různých příležitostech a akcích vidět v chodu. Doplňuje je nepřeberné množství retro předmětů, dobových šicích strojů, rádií, gramofonů, magnetofonů a televizorů. Poslední aktivitou Václava Janeckého a jeho muzea je pořádání veteránských soutěží. Tuto novu tradici založil 2. srpna 2014, kdy se uskutečnil první ročník jízdy veteránů s názvem Chotovinské zatáčky 2014 s velmi pěknou účastí pěti desítek posádek.

Více o muzeu na: janecky.cz/veterani